Петок, 29 Март 2013 15:34 Култура
Лувр е најпосетениот музеј на светот

Парискиот Лувр бил најпосетен музеј за 2012 година судејќи според листата која ја составило списанието Art Newspaper.

Лувр минатата година го посетиле 9,7 милиони луѓе што е за милион повеќе отколку во 2011. Њујоршкиот Метрополитен е на второ место на најпосетувани музеи, а потоа следат три лондонски музеји, во голема мерка благодарение на Олимписките игри во Лондон кои привлекоа голем број туристи.

Најпопуларна изложба минатата година била поставката на Старите мајстори во Метрополитен музејот во Токио. Изложбата меѓу јуни и септември дневно ја посетувале 10.500 луѓе.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дел...
Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својо...
Најстарото кино во светот, каде што се прикажани првите филмови на браќата Лимиер в...
Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "циф...
Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александ...
Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...