ВИЦ

Глава на куќата

Отишол Ивица кај доктор, му го пополнува тој здравствениот картон и го прашува:
- "Имате ли некој член од семејството кој е душевно болен?"
- "Мојот татко!"
- "Зошто?"
- "Па си замислува дека е глава на куќата!"

ТОП ВИДЕО

Убаци втора и пуштај кумплунг мајсторе...

ДЕВОЈКА НА ДЕНОТ

Понеделник, 08 Април 2013 15:09 Култура
Дали читате класици?

На една листа од 100 омилени книги во Велика Британија, доминираат класиците на светската книжевност. Што читате вие?

Романот „Гордост и предрасуди“ од Џејн Остин е на врвот на листата на 100 омилени книги на британските просветителски работници, покажуваат резултатите од истражувањето на додаток на Times за образование (TES).

На второ место е култниот американски роман „Да се убие птица-потсмевачка“ од Харпер Ли, а на трето серијалот книги за младиот волшебник Хари Потер од Џоан Роулинг.

Листата, составена на основа на одговорите на 500 учители и наставници, претставува „ремек-дело на ерудиција и забава“, смета уредникот на додатокот TES, Џерард Кели, додавајќи сека во првите десет, ако се занемари „упадот“ на Хари Потер, се нашле само класици, од Орвел до Толкин.

На листата се и романите на Томас Харди, Чарлс Дикенс и Лев Толстој, но и сликовници чие значење, според мислењето на професионалците, често се неправедно занемарувани.

Меѓу избраните книги се и оние наменети за поголемите деца, како што е романот „Палавци“ на Роалд Дал и серијалите „Самрак“ на Стефани Мајер и „Игрите на гладните“ на Сузан Колинс.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дел...
Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својо...
Најстарото кино во светот, каде што се прикажани првите филмови на браќата Лимиер в...
Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "циф...
Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александ...
Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...