ВИЦ

Разговараат две плавуши на телефон.
- Извинете, дали ова е стоединаесет стоединаесет?
- Не, ова е еден еден еден, еден еден еден.
- Извинете тогаш, сум згрешила.
- Нема проблем, и онака телефонот ѕвонеше.

ТОП ВИДЕО

Убаци втора и пуштај кумплунг мајсторе...

ДЕВОЈКА НА ДЕНОТ

Четврток, 11 Април 2013 15:39 Култура
Писмата на Селинџер подарени на музеј

Писмата кои писателот Џером Дејвид Селинџер ги пишувал на својот духовен ментор Свамиј Вивеканада, се подарени на музејот Morgan Library & Museum во Њујорк.

Музејот соопшти дека ќе прими 28 писма од писателот на „Игра во ’ржта“, а преписката ја подарил на Центарот Рамакришна-Вивеканада, пренесоа агенциите.

Селинџер, кој почина во 2010 на 91 годишна возраст, бил под силно влијание на источната религија и филозофија.

Двете поклонети писма ќе бидат изложени од 12 до 19 април во Музејот „Морган“, кој веќе поседува 24 писма од Селинџер.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дел...
Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својо...
Најстарото кино во светот, каде што се прикажани првите филмови на браќата Лимиер в...
Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "циф...
Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александ...
Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...