Сабота, 18 Мај 2013 10:34 Култура
Денес е Меѓународниoт ден на музеите

Денешниот ден е прогласен за Меѓународен ден на музеите. Настанот се слави за прв пат на овој датум во 1978 година. Одлуката за празничниот датум е донесена во 1977 година во Москва на 11-тата генерална конференција на Меѓународниот совет на музеите. Во целиот свет на овој ден вработените на Музеи и галерии гослават својот професионален празник, организирајќи најразлични културни настани...

Во иницијативата се вклучени над 30 000 музеи во повеќе од 120 земји низ целиот свет. Секоја година манифестацијата поминува под различно мото. Оваа година тоа е "Музеи - Меморија + Креативност = Социјален напредок".

Денеска ќе се одржи и Европската ноќ на музеите. Нејзин традиционален организатор е Министерството за култура и комуникации на Франција, а иницијативата обично поминува под покровителство на Меѓународниот совет на музеи и УНЕСКО. На настанот се вклучуваат над 4 000 музејот во 40 европски земји.

Идејата за Европската ноќ на музеите доаѓа од одбележувањето на Меѓународниот ден на музеите и цели кон трансформирање на прославата во вистински меѓународен фестивал, кој продолжува ден и ноќ, нагласувајќи ја важната улога на културните институции во развојот на општеството. Европската ноќ на музеите беше започна во 2005 година во Франција.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дел...
Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својо...
Најстарото кино во светот, каде што се прикажани првите филмови на браќата Лимиер в...
Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "циф...
Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александ...
Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...