Понеделник, 24 Јуни 2013 13:36 Култура
За што пишувал првиот магазин за жени

Првото женско списание излезе пред нешто повеќе од четири века. Љубов, брак, секс се темите кои ги обработувало. Жените првото списание наменето само за нив го добиле во Лондон, далечната 1693 гoдина "Лејдис Мекјури" излегувал еднаш неделно, а "изгаснал" после четвртиот број...

Се почнало така што основачот на ова списание, Џон Дантон, отворил јавен форум, наречен "Атиниан меркјури", каде мажите и жените поставувале прашање за науката, религијата, сексот, бракот, љубовта.

Женскиот дел од читателите на овој форум посебно ги интересирале темите како љубов и брак, па во 1691 година Дантон дошол до идеа секој први вторник во месецот да биде посветен само на овие теми.

Нешто подоцна, во 1693 гпдома почнал да излегува "Лејдис Мекјури", како продолжение на "женските" теми кои месечно се обработувале на форумот.

Списанието одоварало на љубопитните прашања кои се однесуваат на љубов,  брак, однесување, облекување, но и секс и тоа се на само еден лист хартија, пополнет на двете страни.

Денес темите од овој тип ни се достапни секаде. Од друга страна, необично е тоа што "Лејдис Мекјури", кој се занимавал со теми вообичаени за денешните магазини, никогаш не бил наречен така. Тој збор почнал да се употребува дури четири децении после "гасењето" на првото женско спиание.

Изгледа дека интересите на дамите од 17 век, не се разликувале многу од оние денешните.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дел...
Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својо...
Најстарото кино во светот, каде што се прикажани првите филмови на браќата Лимиер в...
Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "циф...
Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александ...
Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...