ВИЦ

Резултати

Плавуша, студентка, ја среќава пред факултет својата пријателка која била видно загрижена и ја прашува:
- "Што ти е? Зошто си така загрижена?"
- "Ги чекам резултатите од мамографија."
- "И јас чекам резултати од георафија! Немој да се грижиш, ако не поминеш има и втор рок!"

ТОП ВИДЕО

Убаци втора и пуштај кумплунг мајсторе...

ДЕВОЈКА НА ДЕНОТ

Вторник, 02 Јули 2013 08:12 Култура
Британски уметник го суди Џејмс Камерон за "Аватар"

Британски уметник го суди режисерот Џејмс Камерон за 50 милиони долари поради "Аватар"...

Роџер Дин поднесе тужба пред судот во Њујорк, во кој тврди дека Камерон ги ископирал неговите идеи за 3D хитот, кој се претвори во најголема фискална лента за сите времиња.

Дин, кој ги создал обвивките на албумите на групи како Йес и Ејша, го обвинува режисерот за "намерно копирање, дистрибуирање и користење" на неговите идеи и тврди дека тој е "образуван и се потпираа на неговата уметност при подготовките за филмот".

"Сличностите меѓу делата ни се премногу значајни, трајни и директни, па е исклучено случајно копирање или сличност во сцените", категоричен е уметникот.
Ова е уште еден случај против Камерон, кој беше бомбардиран со слични обвиненија по премиерата на "Аватар" во 2009 година. Во декември 2011 година тој беше суден за 2,5 милијарди долари дело за авторски права од сценарист на научна фантастика. Друг тужител исто така го тужеше Камерон за нарушување на авторското право.

Во февруари оваа година американскиот суд прекина дело за кршење на авторските права, поднесено од уметникот Џералд Моравската, кој тврдеше дека неговите слики инспирирани од филмот, кое му донесе приходи од 2,78 милијарди долари.

"Тажната реалност во нашиот бизнис е дека секој пат кога ќе се направи успешен филм, се појавуваат луѓе од никаде и тврдат дека нивните идеи биле користени." Аватар "беше мојот најдобар личен филм базиран на теми и идеи, кои ги истражувам со децении. Благодарен сум дека судот ги увиде лажните во тврдењата на г-дин Моравски", изјави Камерон по последната освоена битка во судот.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дел...
Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својо...
Најстарото кино во светот, каде што се прикажани првите филмови на браќата Лимиер в...
Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "циф...
Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александ...
Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...