Понеделник, 15 Јули 2013 08:14 Култура
Џоан Роулинг издаде детективски роман под псевдоним

Познатата писателка Џоан Роулинг, автор на серијата за Хари Потер, призна дека напишала детективски роман, кој излегол во април...

Книгата под наслов "The Cuckoo`s Calling" е објавена под псевдонимот Роберт Гелбрајт, пишува "Sunday Times".

Во неа се раскажува за приватен детектив кој ја истражува мистериозната смрт на супермодел, кој паднала од балконот. Досега од романот се продадени 1.500 примероци.

Писателката вели дека се чувствува слободна, така што ја издала книгата под псевдоним и се надевала да ја задржи тајната подолго. За неа било задоволство да го објави романот без придружба на реклами и да добие признание од читателите критичари и покрај псевдонимот.

Претходниот роман на Роулинг "Случајниот одмор" излезе во септември минатата година Тогаш таа не користеше псевдоним. Во првата недела од книгата беа продадени 375 000 примероци во САД и повеќе од 120 000 во Велика Британија.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дел...
Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својо...
Најстарото кино во светот, каде што се прикажани првите филмови на браќата Лимиер в...
Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "циф...
Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александ...
Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...