Петок, 19 Јули 2013 13:25 Култура
Орландо е новиот Ромео

Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...

36-годишниот актер ќе се претвори во сликата на трагичниот херој Ромео во верзијата на режисерот Дејвид Лев на класичната љубовна приказна на Вилијам Шекспир, чија предпремиера ќе биде во Ричард Роџерс Театарот во Њујорк на 24-ти август, а официјалната премиера ќе биде на 19 септември.

Кондола Рашад ќе ја одигра Јулија, но режисерот е категоричен дека не сака да всели политичка порака со изборот на црната актерка за улогата на бел актер како Ромео.

"Тие се со различна етничка припадност. Двајцата актери кои сакав да ги соберам, за да произведуваат искри, едноставно се покажаа овие двајца и следев нив при кастингот на семејствата", соопшти Лев.

"Овој избор не беше лесен, но нема да се случи art верзија на Шекспир во социолошка или политичка претстава. Знаеме дека има семејства од еден или друг етнос, кои би ги одбиле нивните деца да се поврзат со некој од друга група. Ромео и Јулија го отфрлаат овој концепт", додаде тој.
Претставата ќе биде враќање во центарот на вниманието за Орландо Блум, чиј последен филм беше "Тројцата мускетари" од 2011 година.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дел...
Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својо...
Најстарото кино во светот, каде што се прикажани првите филмови на браќата Лимиер в...
Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "циф...
Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александ...
Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...