Сабота, 24 Август 2013 08:05 Култура
Открија гробница на Александар Македонски?

Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александар Македонски...

Гробницата е со обиколка од 498 метри Од надворешната страна е наредени со скап и гравиран мермер. На совршената изработка, направена со алатки пред 2000 година, може да и 'позавидат и денешните мајстори. Акрополот е со засводена-пирамидална форма, а на врвот е поставен "лавот на Амфиполи", пронајден од грчки војници во 1912 година, кој 4 година подоцна Британците пробуваат да го однесат на Островот.

Александар Македонски умира ненадејно на 34-годишна возраст во 323 година п.н.е. Неговата смрт настапува по неколкудневните треска што можеби значи дека бил отруен. Неколку месеци подоцна саркофагот со неговото тело поаѓа од Вавилон до семејната гробница на македонските кралеви во Еге. Птоломеј Лаг, надзорниот Египет, сепак го носи првично во Мемфис, а потоа во Александрија. И до денес не е јасно каде точно е закопан Александар.

Според некои тоа е Александрија, според други - Пела (главниот град на Македонците, кој се наоѓал во близина на денешниот Солун). Други сметаат дека освојувачот на светот почива на тајно место во Персеполис, денешен Иран.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дел...
Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својо...
Најстарото кино во светот, каде што се прикажани првите филмови на браќата Лимиер в...
Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "циф...
Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александ...
Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...