ВИЦ

Ноќ. Двајца заљубени седат на клупа во паркот. Дечкото:
- Еј, гледај срце, звезда шо паѓа, посакај нешто!
- Сакам да се омажам за тебе!
- Ааа, не била звезда бе, авион бил.


ТОП ВИДЕО

Убаци втора и пуштај кумплунг мајсторе...

ДЕВОЈКА НА ДЕНОТ

Понеделник, 07 Октомври 2013 10:22 Култура
Две фотографии, 100 милиони!?

Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "цифра" од 100 милиони долари...

Во Њујорк во ноември ќе се одржи аукција на која на продажба ќе бидат понудени дела од легендарниот поп-арт уметник Енди Ворхол. Станува збор за делата "Coca-cola(3)" и "Silver Car Crash (Double Disaster)".

Аукциската куќа "Кристи" прценува дека делото настанато во далечната 1962 година, "Coca-cola", ќе достине цена од 40 до 60 милиони долари.

Делото "Silver Car Crash (Double Disaster)", дел од серијата на Ворхол "Смрт и Катастрофа", било во приватна колекција од 1988 година. Аукциската куќа "Сотеби" очекува дека ќе биде продадено за 60 милиони долари.

Сликите на Енди Ворхол биле најпродавани на аукциите во 2012 година заработуваји 380,3 милиони долари.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дел...
Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својо...
Најстарото кино во светот, каде што се прикажани првите филмови на браќата Лимиер в...
Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "циф...
Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александ...
Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...