Среда, 16 Октомври 2013 11:12 Култура
Најмладата добитничка на Букерова награда

Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својот роман "The Luminaries"...

Така Кетон стана најмладата добитничка на laureat Men Buker наградата, а воедно постави и уште еден рекорд - нејзината книга, со 832 страни, е најдолгиот роман кој го освоил тоа признание.

"The Luminaries" е приказна за Волтер Муди, кој во 19 век работи на ископување на злато на Нов Зеланд, при што потоа бил вплеткан во необична мистерија.

"Чест ми е што сум наградена, и многу сум горда што докажав дека не е важна нечија биографија, туку она што сте го напишале, она што луѓето го читаат", рекла Кетон.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дел...
Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својо...
Најстарото кино во светот, каде што се прикажани првите филмови на браќата Лимиер в...
Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "циф...
Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александ...
Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...