Петок, 25 Октомври 2013 12:13 Култура
Откриено уште едно дело на Леонардо да Винчи!

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дело на Леонардо да Винчи...

На тој заклучок стручњаците ги навел фактот дека Леонардо во доцните 1400-те години бил уметник во служба на Лудовиц ил Мороа, милански војвода. Именот, од април до септември 1498 година, Леонардо насликал Собата во споменатиот замокот, пишува La Gazzetta del Mezzogiorno.

Пронајденото дело покажува дрвјата кои се извиени во куполата, а експертире раставрацијата ја врши од страна на алатки како што се скалпели и чекани, но велат дека ќе биде потребно и третман со хемикалии и ултразвучна и ласерска технологија.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Во една соба во дворецот Sforzesco пронајдена е фреска за која се верува дека е дел...
Елеанор Кетон има само 28 години, а токму таа ја освои престижната награда за својо...
Најстарото кино во светот, каде што се прикажани првите филмови на браќата Лимиер в...
Две дела од Енди Ворхол на престојните аукции во Њујорк би можеле да достигнат "циф...
Грчки научници откопаа гробница, за која се претпоставува дека е на самиот Александ...
Орландо Блум ќе дебитира на Бродвеј во новата претстава "Ромео и Јулија"...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...