Сабота, 12 Август 2017 17:51 Занимливости
Дрво старо 400г. ја преживеало атомската бомба во Хирошима
Бонсаи дрвото е засадено во 1625 година и се наоѓа во музејот Вашингтон...Во 1976 година го донирал бонсаи мајсторот Масару Јамаки, а она што е специјално во врската со ова дрво е фактот што ја преживеало атомската бомба што е фрлена во Хирошима во 1945 година.

„Тоа е дар на пријателство и врска меѓу две различни култури. Постои некоја поврзаност со ова битие кое преживеало многу нешта. Тоа сега е дел од мојата сегашност, а порано било дел од сегашноста на други луѓе. Тоа е како да ја допирате историјата“, изјавила Кејтлин Емерсон-Дел, вработена во музејот.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Не е сеедно на кое уво му кажувате на соговорникот...
Убаво погледнете ја сликата и кажете што мислите, кое дете ја искрши вазната...
Снимката со двете мали зајачиња што грицкаат магдонос ги воодушеви корисниците на соц...
Со берење на маслинки во Грција можете добро да заработите...
Малите животни знаат што значи да се биде на безбедно и топло...
Зиландија е остров кој се смета како посебен континент, кој е познат и под името Тасм...


24FUDBAL.com.mk

Македонија | Вардар против Реал Сосиедад во битка по први бодови во дебитан...
Англија | Жозе Мурињо често знае да прокоментира за некој иако не е пред д...
Македонија | Се чини дека притисокот врз капитенот на второлигашот е голем...
Македонија | Македонскиот првак може да продолжи една лоша низа на шпанскио...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Ова не е ништо особено, освен една секси неодолива снимка со плескање по задникот...
Девојката што „медитира“ во зеленилото изгледа како свежо набрано цвеќе, спремно за н...
Сара Сејферт е неодолива, односно нејзиниот тверк е неодолив, која дефинитивно знае к...