Четврток, 28 Септември 2017 08:45 Занимливости
Зиландија е осмиот континтент на Земјата

Зиландија е остров кој се смета како посебен континент, кој е познат и под името Тасмантис...Новиот контитент Зиландија се простира на површина од 5 милиони квадратни километри, кој е поголем од Гренланд и Индија и зафаќа речиси половина од површината на Австралија.

Се верува дека Зиландија се отцепила од Австралија и Антартикот, а денес се протега од Нова Каледонија.

Зиландија е прогласена за 8-миот Земјин континент во 2017 година, а речиси 90% од нејзината територија е под вода:

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Не е сеедно на кое уво му кажувате на соговорникот...
Убаво погледнете ја сликата и кажете што мислите, кое дете ја искрши вазната...
Снимката со двете мали зајачиња што грицкаат магдонос ги воодушеви корисниците на соц...
Со берење на маслинки во Грција можете добро да заработите...
Малите животни знаат што значи да се биде на безбедно и топло...
Зиландија е остров кој се смета како посебен континент, кој е познат и под името Тасм...


24FUDBAL.com.mk

Македонија | Вардар против Реал Сосиедад во битка по први бодови во дебитан...
Англија | Жозе Мурињо често знае да прокоментира за некој иако не е пред д...
Македонија | Се чини дека притисокот врз капитенот на второлигашот е голем...
Македонија | Македонскиот првак може да продолжи една лоша низа на шпанскио...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Ова не е ништо особено, освен една секси неодолива снимка со плескање по задникот...
Девојката што „медитира“ во зеленилото изгледа како свежо набрано цвеќе, спремно за н...
Сара Сејферт е неодолива, односно нејзиниот тверк е неодолив, која дефинитивно знае к...