ВИЦ

Умрела баба и сега во рајот оди кај Св. Петар, кој ја прашува:
- Бабо, имаш ли последна желба?
- Да, да бидам жива!

Свети Петар пукнал со прстите и бабата веднаш влегла во термометар!

ТОП ВИДЕО

Типот решил да флертува со сите жени со полициска униформа...

ДЕВОЈКА НА ДЕНОТ

Недела, 12 Ноември 2017 20:34 Занимливости
Мудростите на Дејвид Јалом
Ирвин Дејвид Јалом е психијатар и писател, познат како психотерапевт со хуманистичка ориентација...Неговите најпопуларни мудрост и од неговите најпопуларни дела можете да ги прочитате одоздола, од кои сме сигурни дека ќе извлечете животна поука:

- Како го објаснувате тоа што некои луѓе се полни со самоувереност? Прашајте се кои се тие луѓе што се сигурни во себе, секогаш се ведри и мирни. Такви се само луѓето без визија, простите луѓе и децата. Очајувањето е цената која ја плаќа човек за својата самосвест.

- Интелигентниот човек не е секогаш сигурен во тоа што работи и го зборува. Паметните луѓе секогаш се преиспитуваат.

- Животот е искра на светлина помеѓу две празнини: темнината пред раѓањето и темнината на смртта.

- Не раѓајте деца додека не бидете подготвени да бидете создатели и да создавате создатели. Погрешно е да се раѓаат деца од потреба, да се користи детето за пополнување на осаменоста, да се произведуваат копии од себе за самите да си обезбедиме цел. Погрешно е да се бара бесмртност сеејќи свое семе во иднината, како да тоа ќе ја задржи вашата свест.

- Само ранет исцелител може навистина да лекува.

- Секое лице мора да одлучи колку вистина може да поднесе.

- Човечкиот дух е исткаен од неговите избори.

- Сецирајте ги подлабоко своите мотиви. Ќе откриете дека никогаш никој не направил ништо возвишено за другиот. Сите постапки се насочени кон себе, сите услуги за себе, целата љубов е љубов кон себе... Нурнете подлабоко и ќе сфатите дека не ги сакате нив: она што го сакате се пријатните чувства кои таквата љубов ги создава во вас!

- Копнеам за љубов која е нешто повеќе од желбата на двајца луѓе да го поседуваат другиот.

- Кога личност која поседува ретки таленти ја терате да работи некаква работа затоа што е корисна, тоа е како скапоцена и деликатно украсена вазна да ја користите како кујнски лонец.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Кучето на британската војска спаси животи на војници во Авганистан, затоа денеска е о...
Мистичниот остров откриен во средината на Тихиот океан, предизвикал надеж дека Атланд...
Барби сака да биде прифатена од сите етнички заедници и нации во светот...
Поради неквалитетна работа, челните луѓе на Nissan се откажале од платата...
Ве советуваме кои зборови да не ги користите секојдневно со цел да изгледате и звучит...
Железничката компанија во Јапонија се извинила оти возот тргнал 20 секунди порано...


24FUDBAL.com.mk

Македонија | Давид Бабунски постигна убав погодок за водство на Јокохама о...
Франција | Медиумите од Шпанија пишуваат за можноста ПСЖ да го ангажира Кр...
Македонија | Вардар – Пелистер дефинитивно под рефлектори, се најавува спек...
Франција | Медиумите од Франција пишуваат дека Нејмар по само три месеци с...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Лијана Декер без проблем се соблекува пред камерата, само што овој пат нема многу екс...
Начинот на кој погледнува, се врти и воздивнува, нема да ве остави рамнодушни...
Esquire е престижен магазин и затоа мора да позираат исклучиво жешки девојки за него....