Вторник, 21 Ноември 2017 17:29 Занимливости
Најбогатите поседуваат 50.1% од светското богатство
Извештајот од Credit Suisse вели дека половина од возрасните луѓе во светот поседуваат помалку пари од најбогатите...Најбогатите во светот се бројат во 1% од вкупното население, а поседуваат 42.5% од глобалното богатство. Ова се резултати од 2008 година. Трендот на падот направи пресврт после 2008-та година, а уделот на богатството на најбогатите луѓе на светот постојано расте, достигнувајќи нови рекорди од година во година.

Според последните проценки, најбогатите луѓе од 1% сега поседуваат 50.1% од богатството во цел свет. Глобалната нееднаквост е во пораст во периодот после светската економска криза, велат од Credit Suisse. Минатата година 2.3 милиони луѓе станаа милионери, па вкупниот број се подигнал на 36 милиони. Бројот на милионери значително падна во 2008 година, но закрепна многу брзо после кризата и сега е речиси тројно поголем во однос на 2000 година.

Најсиромашните се 3.5 милијарди луѓе, кои се околу 70% од светската работоспособна популација, заработувајќи помалку од 10.000 долари и поседувајќи само 2.7% од светското богатство.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Џеф Безос, сопственикот на Amazon, донираше часовник кој ќе биде инсталиран како „сим...
Секоја успешна жена морала да помине низ различни фази од животот...
Ноќен кошмар е да ви се запушат цевките кога живеете во стан...
Многу трудници се воодушевени со оваа иновативна маска за стомакот...
Следните хороскопски знаци не трпат неверство и грубост, тие веднаш ги отстрануваат т...
Цвеќињата може секаде да го најдат своето место...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...