Четврток, 23 Ноември 2017 09:48 Занимливости
Неколку интересни факти за Никола Тесла
Генијалецот што ја измислил струјата е секојдневно на медиумите...Се разбира, Никола Тесла секогаш буди интерес во јавноста кога ќе се спомне неговото име, поради неговите достигнувања. Луѓето секогаш сакаат да знаат повеќе за неговиот карактер, за да осознаат што се „крие“ во внатрешноста на тој скромен и инвентивен човек.

Еве неколку интересни факти за Тесла:

- Музејот на Никола Тесла во Америка бил финансиран од стрип;

- Тесла бил загрижен еколог;

- Тесла ја концептуализирал технологијата на паметни телефони уште во 1901 година;

- Тесла полудувал секогаш кога ќе видел бисери;

- Тесла панично се плашел од микроби и имал фотографска меморија;

- Создал кула што извлекува струја од воздухот;

- Некои од неговите пронајдоци станале државна тајна;

- Тесла буквално планирал да ја осветли цела планета.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Сингапур има неодолива убавина со архитектурата...
Во денешно време е широк поим значењето на зборот „среќа“...
Славниот брод „Љубов Орлова“ со години талка по Атлантскиот Океан празен...
Џон Колисон е најмладиот светски милијардер, кој се прослави со Stripe...
Генијалецот што ја измислил струјата е секојдневно на медиумите...
Само искуството може да не научи во животот, со малку совети од постарите...


24FUDBAL.com.mk

Останато | Фудбалерот на Зенит, Денис Тетентјев бил брутално претепан на п...
Англија | Фудбалерот на Саутемптон се огласи на социјалните мрежи за да „р...
Шпанија | Како да му беше малку скандалот од Местаља, судијата Иглесиас Ви...
Англија | Овој викенд во Премиерлигата на програмата е дуелот помеѓу двајц...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Тверкувањето не е лесна работа, а овие дами го можат тоа профи...
Градите се голема слабост на мажите и не можат да си помогнат...
Швајцарската влада отворено дава поддршка за телото и фестивалот на слободата...