Четврток, 23 Ноември 2017 09:48 Занимливости
Неколку интересни факти за Никола Тесла
Генијалецот што ја измислил струјата е секојдневно на медиумите...Се разбира, Никола Тесла секогаш буди интерес во јавноста кога ќе се спомне неговото име, поради неговите достигнувања. Луѓето секогаш сакаат да знаат повеќе за неговиот карактер, за да осознаат што се „крие“ во внатрешноста на тој скромен и инвентивен човек.

Еве неколку интересни факти за Тесла:

- Музејот на Никола Тесла во Америка бил финансиран од стрип;

- Тесла бил загрижен еколог;

- Тесла ја концептуализирал технологијата на паметни телефони уште во 1901 година;

- Тесла полудувал секогаш кога ќе видел бисери;

- Тесла панично се плашел од микроби и имал фотографска меморија;

- Создал кула што извлекува струја од воздухот;

- Некои од неговите пронајдоци станале државна тајна;

- Тесла буквално планирал да ја осветли цела планета.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Џеф Безос, сопственикот на Amazon, донираше часовник кој ќе биде инсталиран како „сим...
Секоја успешна жена морала да помине низ различни фази од животот...
Ноќен кошмар е да ви се запушат цевките кога живеете во стан...
Многу трудници се воодушевени со оваа иновативна маска за стомакот...
Следните хороскопски знаци не трпат неверство и грубост, тие веднаш ги отстрануваат т...
Цвеќињата може секаде да го најдат своето место...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...