Петок, 24 Ноември 2017 10:01 Занимливости
Празен југословенски брод со години талка низ Атлантикот

Славниот брод „Љубов Орлова“ со години талка по Атлантскиот Океан празен...За последен пат бродот е виден во 2013 година на 1.000 километри од брегот на Ирска. Бродот пред неколку дена се насукал на брегот на Калифорнија, што е невозможно.

Бродот МВ Љубов Орлова го добил името по познатата руска театарска глумица, изграден е во 1976 година во бродоградилиштето Краљевица во поранешна Југославија, по специјална нарачка од руската компанија Фар истерн шипинг од Владивосток. Компанијата го купила мразокршачот за да биде главно превозно средство за екскурзии по Атлантикот.

Поради долгови на сопственикот на компанијата, бродот бил задржан на пристаништето Сент Џон во Њуфаундленд во 2010 година. Потоа се обиделе да го продадат за делови, но не успеале да го транспортираат и така останал да плови во водите.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Џеф Безос, сопственикот на Amazon, донираше часовник кој ќе биде инсталиран како „сим...
Секоја успешна жена морала да помине низ различни фази од животот...
Ноќен кошмар е да ви се запушат цевките кога живеете во стан...
Многу трудници се воодушевени со оваа иновативна маска за стомакот...
Следните хороскопски знаци не трпат неверство и грубост, тие веднаш ги отстрануваат т...
Цвеќињата може секаде да го најдат своето место...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...