Петок, 24 Ноември 2017 10:01 Занимливости
Празен југословенски брод со години талка низ Атлантикот

Славниот брод „Љубов Орлова“ со години талка по Атлантскиот Океан празен...За последен пат бродот е виден во 2013 година на 1.000 километри од брегот на Ирска. Бродот пред неколку дена се насукал на брегот на Калифорнија, што е невозможно.

Бродот МВ Љубов Орлова го добил името по познатата руска театарска глумица, изграден е во 1976 година во бродоградилиштето Краљевица во поранешна Југославија, по специјална нарачка од руската компанија Фар истерн шипинг од Владивосток. Компанијата го купила мразокршачот за да биде главно превозно средство за екскурзии по Атлантикот.

Поради долгови на сопственикот на компанијата, бродот бил задржан на пристаништето Сент Џон во Њуфаундленд во 2010 година. Потоа се обиделе да го продадат за делови, но не успеале да го транспортираат и така останал да плови во водите.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Сингапур има неодолива убавина со архитектурата...
Во денешно време е широк поим значењето на зборот „среќа“...
Славниот брод „Љубов Орлова“ со години талка по Атлантскиот Океан празен...
Џон Колисон е најмладиот светски милијардер, кој се прослави со Stripe...
Генијалецот што ја измислил струјата е секојдневно на медиумите...
Само искуството може да не научи во животот, со малку совети од постарите...


24FUDBAL.com.mk

Останато | Фудбалерот на Зенит, Денис Тетентјев бил брутално претепан на п...
Англија | Фудбалерот на Саутемптон се огласи на социјалните мрежи за да „р...
Шпанија | Како да му беше малку скандалот од Местаља, судијата Иглесиас Ви...
Англија | Овој викенд во Премиерлигата на програмата е дуелот помеѓу двајц...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Тверкувањето не е лесна работа, а овие дами го можат тоа профи...
Градите се голема слабост на мажите и не можат да си помогнат...
Швајцарската влада отворено дава поддршка за телото и фестивалот на слободата...