Понеделник, 08 Јануари 2018 15:24 Занимливости
3 јазици што мора децата да ги знаат

Еве кои три јазици мора децата да ги научат за да бидат успешни во иднина...Истражувањата откриваат дека ако детето во иднина живее на места каде што се зборува англиски, би било добро да научи плус француски, германски или мандарински.

Центарот за економско и бизнис истражување анализирал 2.000 родители преку специјални интервјуа, со деца помлади од 18 години. Интервјуирани се и над 500 бизнис лидери од Велика Британија. Околу 45% од родителите рекле дека нивното дете не зборува втор јазик, а 19% од нив велат дека не се заинтересирани за учење на нов јазик. Еден од десет родители изјавил дека на нивното дете им е премногу тешко да учи нов јазик.

Истражувањето исто така открило дека францускиот, германскиот и мандаринскиот се јазиците кои треба да ги учат децата за да почувствуваат придобивки за 10 години. Се очекува само во Велика Британија јазичните вештини да додадат и до 500 милијарди евра во економијата до 2027 година.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Дијамант со исклучително висок квалитет...
Автобус со чешки туристи се заглави во Задар...
Научен доказ дека со пријателите имаме многу заеднички нешта...
Дали сте биле приморани да кажете "Да"...
Девојката глуми,пишува песни и живее самостојно...


24FUDBAL.com.mk

Македонија | И натаму е неизвесна иднината на нашиот репрезентативец...
Италија | Тимот од Милано го „тресе“ италијанската полиција, се бараат фин...
Англија | Ерменецот се чини дека се збогуваше со своите соиграчи од „Олд Тр...
Германија | Искусниот стратег од клупата на Баерн Минхен критички настроен...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Џејлајн е царица на сите задници со својата позадина и бразилска градба...
Сексапилната руска докторка влезе кај пациентот и веројатно сакаше да го мотивира да...
Мис Велнес убавиците позираат со нивните големи и совршени облини на плажа...