Недела, 11 Февруари 2018 18:33 Занимливости
Сте се прашале ли зошто Британците возат на лева страна

35% од светската популација вози на левата страна од улицата...


Станува збор за земји што се поранешни британски колонии, но што е причината за оваа појава? Причината е стара неколку стотици години пред автомобилите воопшто да бидат измислени.

Кога јавале витезите со оклопи по патиштата, жителите се тргнувале на левата страна, затоа што опремата на овие воини се наоѓале на левата страна. На витезите им било полесно да го извлечат мечот од десната страна доколку некој од минувачите би имал лоша намера. Првите возачи на коњски коли во Америка и Франција почнале да се возат по десната страна затоа што седеле на задниот лев коњ, а тоа значи дека од левата страна не можеле добро да ги гледаат возачите што им доаѓаат во пресрет. Кога САД прогласи независност од Велика Британија , овој обичај станал регулиран со закон. Со оглед на тоа што САД почна да произведува се поголем број на автомобили, логично било дека во останатите земји ќе се вози на десната страна од патот, затоа што воланот бил на левата страна.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Џеф Безос, сопственикот на Amazon, донираше часовник кој ќе биде инсталиран како „сим...
Секоја успешна жена морала да помине низ различни фази од животот...
Ноќен кошмар е да ви се запушат цевките кога живеете во стан...
Многу трудници се воодушевени со оваа иновативна маска за стомакот...
Следните хороскопски знаци не трпат неверство и грубост, тие веднаш ги отстрануваат т...
Цвеќињата може секаде да го најдат своето место...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...