Петок, 14 Февруари 2014 11:14 Македонија
Денес е Свети Трифун, наздравете со чаша вино

Православните христијани го слават Свети Трифун, католиците Свети Валентин, а сите заедно, особено помладите го обележуваат Денот на вљубените...Што и да славите, добро е да се наздрави со чаша вино.

Претпоставуваме дека многумина не знаат кој е всушност Свети Трифун, па затоа сакавме да ве информираме. Православните христијани го слават Свети Трифун како великомаченик кој е убиен за христијанската вера, се смета за заштитник на лозјето, полјоделските култури и заштитник на брачната љубов и верност, кои се составен дел на христијанските проповеди.

Свети Трифун живеел во 3 век, роден е во селото Кампсади во Фригија. Уште од малечок имал способност да лекува болести кај луѓето и кај животните, а имал и моќ да истерува зли духови.

Ќерка на царот Гордијан III, владетелот на Римската империја од 238 до првата половина на 244 година, била болна. Лошиот дух кој зборувал од лудата девојка, можел да го истера само Свети Трифун.

На барање на царот, Трифун доаѓа во Рим и и помага на царевата ќерка. Нормално, царот го наградил, а Трифун продолжил да живее. Но, кога дошол на власт на Дакија дошол Трајан, бил мачен и осуден на смрт.

Здравствени придобивки од пиење вино:

- Го регулира нивото на холестерол со една чаша вино дневно

- Подобра психофизичка состојба, оние што пијат редовно се послаби

- Посилни коски, особено кај жените, бидејќи наводно го зголемува нивото на естроген (хормони), кој предизвикува кршливост на коските, ако го нема во доволни количини

- Намалување на стресот, богат е со флавоноиди, кои помагаат да се опуштите

- Подобра меморија, превентива за заштита од Алцхајмерова болест

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Новата кампања на Kickstarter на Калин и Петар е за интернационализација на прирачник...
Холандскиот дизајнер и полиглот Воутер Кордувенер, го сретнал македонскиот турист Зор...
Снежната идила изгледа совршено кога се снима од птичја перспектива...
Тиквешкото Езеро во Македонија е митско место според своите вредности...
Наташа Алексовска има 37 години, родена е и живее во Куманово...
Со читање на Хаику поезија заедно со Искра Донева, ќе има забава, дружење и позитивна...


24FUDBAL.com.mk

Останато | Легендарниот бразилски фудбалер ја завршува својата кариера на 3...
Англија | Ерменецот се поизвесно е дека ќе го напушти Манчестер јунајтед, ...
Англија | Санчез си заминува, Обамејанг доаѓа, опцијата Мхитарјан се уште е...
Останато | Хрватските хулигани наводно признале вина, ги чека краткорочна з...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Дамите во Рио се секогаш најубави и најзгодни... со големи облини... но овие се муск...
Бразилките се најпознатите жени во светот со убави облини и најдобрите тела...
Внимавајте да не избие пожар од видеото одоздола... со најсексапилните порно актерки ...