Сабота, 19 Септември 2015 10:32 Македонија
Македонскиот спаѓа во десетте најстари јазици во светот

Еволуцијата на јазиците е како биолошката еволуција - се случува постојано од генерација до генерација...Затоа никогаш не можеме да препознаеме кога се случува пресврт со промената на јазикот, од стариот до новиот јазик што се развива од претходниот.

Затоа, невозможно и бесмислено е да се каже дека еден јазик е многу постар од кој било друг, сите се стари колку што е старо и самото човештво. Секој од јазиците содржи нешто посебно и античко, според што се разликува од масите. За топ 10 најстари јазици се сметаат: хебрејскиот, тамилскиот, литванскиот, фарсискиот, исландскиот, македонскиот, баскискиот, финскиот, грузискиот и ирско-галскиот јазик.

Ако сакате да прочитате повеќе за македонскиот јазик, кликнете тука.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Новата кампања на Kickstarter на Калин и Петар е за интернационализација на прирачник...
Холандскиот дизајнер и полиглот Воутер Кордувенер, го сретнал македонскиот турист Зор...
Снежната идила изгледа совршено кога се снима од птичја перспектива...
Тиквешкото Езеро во Македонија е митско место според своите вредности...
Наташа Алексовска има 37 години, родена е и живее во Куманово...
Со читање на Хаику поезија заедно со Искра Донева, ќе има забава, дружење и позитивна...


24FUDBAL.com.mk

Останато | Легендарниот бразилски фудбалер ја завршува својата кариера на 3...
Англија | Ерменецот се поизвесно е дека ќе го напушти Манчестер јунајтед, ...
Англија | Санчез си заминува, Обамејанг доаѓа, опцијата Мхитарјан се уште е...
Останато | Хрватските хулигани наводно признале вина, ги чека краткорочна з...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Дамите во Рио се секогаш најубави и најзгодни... со големи облини... но овие се муск...
Бразилките се најпознатите жени во светот со убави облини и најдобрите тела...
Внимавајте да не избие пожар од видеото одоздола... со најсексапилните порно актерки ...