Петок, 01 Декември 2017 18:10 Наука
Вулканите се голема закана за човештвото
Стручните лица од Велика Британија предупредуваат дека вулканите се сериозна закана за човештвото...Вулканите се почесто имаат ерупции, па затоа сега се многу посериозна закана за човештвото во споредба со минатото. Анализирајќи ја вулканската активност во претходните 100.000 години, истражувачите од Универзитетот во Бристол направиле хронологија на супер-ерупции, што може да создадат 1.000 гигатони лава.

Вулканот Јелоустон во американската држава Вајоминг е означен како супервулкан кој може целосно да ја промени климата на Земјата со ерупција. Научниците велат дека катастрофалните ерупции се случуваат на секои 17.000 години.

Уште од 2014 година, американските научници предупредуваат дека вулканот во Јелоустон веќе врие. Во случај тој да еруптира, сите градови во радиус од 300 милји целосно ќе се покријат со вулканска пепел до колена.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Стручните лица од Велика Британија предупредуваат дека вулканите се сериозна закана з...
Илон Маск не тврди со сигурност дека вонземјани постојат...
Компанијата Always Dry направила спреј што се става на надворешната страна од автомоб...
Научниците од Универзитетот во Њукасл дошле до шокантно откритие за време на истражув...
Пронајдена е уште една земја на која е возможно да има живот...
Морско куче е уловео на крајбрежјето од португалската покраина Аграва...


24FUDBAL.com.mk

Останато | Фудбалерот на Зенит, Денис Тетентјев бил брутално претепан на п...
Англија | Фудбалерот на Саутемптон се огласи на социјалните мрежи за да „р...
Шпанија | Како да му беше малку скандалот од Местаља, судијата Иглесиас Ви...
Англија | Овој викенд во Премиерлигата на програмата е дуелот помеѓу двајц...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Тверкувањето не е лесна работа, а овие дами го можат тоа профи...
Градите се голема слабост на мажите и не можат да си помогнат...
Швајцарската влада отворено дава поддршка за телото и фестивалот на слободата...