Недела, 14 Јануари 2018 15:55 Наука
Пронајден чуден фосил на џиновски лилјак

Три пати поголем од обичните а може да се движи по земја со четирите шепи...Во Нов Зеланд е пронајден фосил од џиновски лилјак кој живеел пред повеќе милиони години на тие простори,а е три пати полголем од својот денешен потомец,и освен што летал,можел и да се движи по земјата на четири шепи.

Специфичните заби и големината на телото на овој лилјак покажуваат дека имал поинаков режим на исхрана од сегашните лилјаци,и дека можел да јаде билки,но и мали кичмењаци што повеќе потсетува на исхраната на некои негови јужноамерикански роднини.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Археолозите откриле остатоци од 60.000 градби во Гватемала...
Вселенскиот телескоп Chandra X-Ray Observatory на НАСА открива дека е забележан прв ...
Преходно информиравме за феноменот со полната месечина...
Китовите се познати по добро развиените комуникациски вештини...
Претходно пишувавме за феноменот за Крвава месечина...
Верувале или не, претходната недела пристигна селфи од Марс на Земјата...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...