ВИЦ

Се јавува човек во радио и вели:
- Ве молам онаа песната за Зидан.

Диџејот му вели зачудено:
- 10 години работам во радио и нема песна за Зидан, ај запеј една строфа, можеби ќе се сетам...
- Вака оди: „ПРОЛА ЗИДАН, ПРОЛА ЗИНОЌ...“

ТОП ВИДЕО

Убаци втора и пуштај кумплунг мајсторе...

ДЕВОЈКА НА ДЕНОТ

Понеделник, 22 Јануари 2018 18:57 Наука
Какви се интелигентните луѓе?

Веројатно во многу ситуации сте се запрашале како функционираат паметните луѓе...


Начинот на кој функционираат, се однесуваат и зборуваат интелигентните личности, не е ист како оној на оние што не размислуваат толку за иднината и сегашноста. Колку се паметни одредени личности, ќе кажуваат другите, а нивните успеси зборуваат сами за себе.

Скромноста е главната карактеристика на паметните и интелигентните луѓе. Ова се некои нивните главни особини:

- Тоа го може секој. Сето она што го прават, го прават со леснотија. Без разлика дали се работи за поместување фигура на шаховска табла, за тоа како зборуваат, пишуваат, имајте на ум дека сета таа леснотија ја постигнале со голем напор. Коментарите од другите луѓе им испратиле јасна порака.

- Практично никој од нив не мора да каже за себе дека е паметен. Има неколку исклучоци, талентирани луѓе што го потенцираат фактот дека се интелигентни и надарени.

- Мухамед Али е шармантен исклучок кој ги илустрирал своите заслуги и со тоа покажа дека е најголем. Повеќето брилијантни луѓе не мора да го кажат тоа, замислете кога Роџер Федерер постојано би велел: „Знаете, јас сум прилично љубезен и надарен“.

- Паметните луѓе знаат што не знаат. Токму тоа е најреалното мерило за нивната интелигенција. Колку е поголема способноста за процена, толку е и поголема веројатноста да се препознаат своите граници. Во тоа е вклучен и недостигот на талент, како и областите на слабост.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Археолозите откриле остатоци од 60.000 градби во Гватемала...
Вселенскиот телескоп Chandra X-Ray Observatory на НАСА открива дека е забележан прв ...
Преходно информиравме за феноменот со полната месечина...
Китовите се познати по добро развиените комуникациски вештини...
Претходно пишувавме за феноменот за Крвава месечина...
Верувале или не, претходната недела пристигна селфи од Марс на Земјата...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...