ВИЦ

Иде програмер во продавница и му вели на продавачот дај кило од оваа кртина и прашува продавачот да го спакувам и програмерот вели:
- Не, дај ќе го ставам на Usb.

ТОП ВИДЕО

Убаци втора и пуштај кумплунг мајсторе...

ДЕВОЈКА НА ДЕНОТ

Понеделник, 29 Јануари 2018 15:45 Наука
СУПЕРМЕСЕЧИНА: Небесен спектакл во последниот јануарски ден


На 31 јануари на небото ќе се појави супер месечина и ќе биде прав спектакл...Крвава Месечина е феномен што ќе го имаме на последниот јануарски ден, 31 јануари, 2018 година. Феноменалната појава на небото ќе може да се набљудува од Нов Зеланд, поголемиот дел од Австралија,
Централна и Источна Азија, Европа и Блискиот Исток.

Ова не се случило повеќе од 150 години, кои ќе бидат три небесни појави. Се работи за помрачување на сината супермесечина, т.е. лунарно затемнување. Месечината ќе добие црвена боја.

Месечината тогаш визуелно ќе изгледа за 30% поголема и посветла од вообичаено, феномен што се нарекува Супермесечина. Втората работа е што полната Месечина која на 31 јануари е Сина Месечина, но тоа не е оти ќе биде во сина боја, туку дека по втор пат во рок од еден месец Месечината станува полна. Тоа го има на секои три години. Третата работа е што истата вечер се поклопува и лунарното затемнување, поради што Месечината добива црвена боја.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Археолозите откриле остатоци од 60.000 градби во Гватемала...
Вселенскиот телескоп Chandra X-Ray Observatory на НАСА открива дека е забележан прв ...
Преходно информиравме за феноменот со полната месечина...
Китовите се познати по добро развиените комуникациски вештини...
Претходно пишувавме за феноменот за Крвава месечина...
Верувале или не, претходната недела пристигна селфи од Марс на Земјата...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...