Среда, 31 Јануари 2018 15:08 Наука
Зошто денеска е посебен ден...?
Претходно пишувавме и објаснивме за феноменот сина, крвава супермесечина...

Денес имаме ретка астрономска појава со „сина и крвава супермесечина“, која ја има дури после 36 години. Денес се спојуваат три лунарни појави: Супермесечина, сина Месечина и целосно затемнување на Месечината.

За жал, во овој феномен ќе уживаат само Северна Америка, Азија, Блискиот исток, Русија и Австралија. Феноменално е тоа што и во првиот и во последниот јануарски ден имаше полна месечина, што значи сина месечина оти два пати во месецот се случила полна месечина. Полната Месечина секогаш има полна енергија, моќна е, креативна и опкружена со магија. Космичките енергии кои доаѓаат од сината или супер месечина неколку пати се помоќни од оние кои ги има обичната. Затоа денес, на 31 јануари лунарната енергија ќе биде на својот максимум.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Археолозите откриле остатоци од 60.000 градби во Гватемала...
Вселенскиот телескоп Chandra X-Ray Observatory на НАСА открива дека е забележан прв ...
Преходно информиравме за феноменот со полната месечина...
Китовите се познати по добро развиените комуникациски вештини...
Претходно пишувавме за феноменот за Крвава месечина...
Верувале или не, претходната недела пристигна селфи од Марс на Земјата...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...