Петок, 02 Февруари 2018 17:49 Наука
Кит убиец може да имитира човечки звуци

Китовите се познати по добро развиените комуникациски вештини...


Најновиот експеримент демонстрира дека китот убиец е познат како орка, кој може да имитира и човечки говор. Претходно се сметало дека може да го прават само одредени видови на птици, фоки, слонови и делфини.

Научниците тврдат дека ја снимиле орката Вики како со тренер ги повторува зборовите „здраво“ и „довидување“, брои до три  и го изговара името на тренерот Ејми.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Археолозите откриле остатоци од 60.000 градби во Гватемала...
Вселенскиот телескоп Chandra X-Ray Observatory на НАСА открива дека е забележан прв ...
Преходно информиравме за феноменот со полната месечина...
Китовите се познати по добро развиените комуникациски вештини...
Претходно пишувавме за феноменот за Крвава месечина...
Верувале или не, претходната недела пристигна селфи од Марс на Земјата...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...