Понеделник, 05 Февруари 2018 16:52 Наука
Научниците прв пат откриле егзопланета вон нашата галаксија

Вселенскиот телескоп Chandra X-Ray Observatory на НАСА открива дека е забележан прв пат астрономски феномен на оддалечена галаксија...


Научниците на оддалеченост од 3,8 милијарди светлосни години идентификувале јадро од егзопланети и тоа е прво такво забележување во историјата на вселенските истражувања. Пронајдените планети варираат со големината, па така ги има и оние што не се поголеми од Земјината Месечина, а ги има и со големина колку Јупитер.

„Многу сме возбудени поради ова откритие. Ова е прв пат воопшто некој да открие планета надвор од нашата галаксија“, вели професорот Xinyu Dai од Универзитетот во Оклахома.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Археолозите откриле остатоци од 60.000 градби во Гватемала...
Вселенскиот телескоп Chandra X-Ray Observatory на НАСА открива дека е забележан прв ...
Преходно информиравме за феноменот со полната месечина...
Китовите се познати по добро развиените комуникациски вештини...
Претходно пишувавме за феноменот за Крвава месечина...
Верувале или не, претходната недела пристигна селфи од Марс на Земјата...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...