Monday, 30 May 2016 11:09 Фудбал

Македонија | Македонија со 3-1 го победи Азербејџан на пријателскиот натпревар одигран во Австрија, македонските напаѓачи конечно во вистинско светло...

Македонија одигра одличен меч против Азербејџан, беше подобар противник и на крајот заслужено се радуваме на победа.

Резултатот беше отворен во 20. минута кога по една контра Радески ја смести топката во мрежата на противникот.

Добрата игра на Македонија резултираше со нов гол, овој пат во 33. минута Горан Пандев погоди за предност од 2-0.

Во 73. минута поради игра со рака во нашиот шеснаесетник судијата покажа пенал за Азербејџан, а Исмаилов го намали резултатот на 2-1.

Подмладената македонска репрезентација не дозволи да го пропушти водството, напротив со деби голот на Илија Несторовски во 92. минута победата беше запечатена и беа поставни конечните 3-1.

Се надеваме дека ова не беше само случаен добар натпревар на Македонија и конечно ќе врземе неколку задоволителни претстави во серија.

Следниот предизвик е репрезентацијата на Иран која ни гостува во Скопје на 2. јуни.

Извор: 24FUDBAL.com.mk