Недела, 08 Октомври 2017 14:45 Фудбал
Нов скандал во Африка, на Гана и поништија чист гол

СП 2018 | Африканскиот фудбал го тресе нов скандал, Гана практично се збогува со мундијалот откако и беше поништен чист гол против Уганда во 94. минута од средбата...По контроверзните судиски одлуги на средбата помеѓу Јужна Африка и Сенегал минатата година, поради кои ФИАФ донесе одлука да се преигра натпреварот, „Црниот континент“ сега го тресе нов скандал.

На вчерашниот дуел помеѓу Уганда и Гана, на гостите им беше поништен чист гол поради офсајд длабоко во судиското надополнување.

Двамена погоди во 94. минута за 0-1, но помошникот го крена знаменцето, и покрај тоа што гостинскиот играч на беше во недозволена ситуација.

Фудбалската федерација на Гана соопшти дека веднаш по крајот на натпреварот е достаен протест до ФИФА и побарале средбата да се преигра.

Останува да се види како светската куќа на фудбалот ќе реагира по новиот голем превид со оглед на тоа дека по ремито од 0-0, „Црните ѕвезди“ практично се збогуваа со мундијалот во Русија.

Египет е прв во групата со 9 бода, Уганда има 8 а Гана 6, но „Фараоните“ имаат и натпревар помалку, вечерва на домашен терен против Конго можат да го чекираат билетот за СП 2018.

Извор: 24FUDBAL.com.mk

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Новак Ѓоковиќ официјално изјави дека нема да игра тенис до крајот на оваа година...
Искусната Американка не може да ја спречи ниту седмиот месец од бременоста да се одмо...
Македонија | Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги одликуваше чле...
Македонија | Ракометниот клуб Вардар со победа од 24 - 23 над фаворизираниот фрнацу...
Поради големи проблеми на компанијата Uniklo што го спонзорира Новак Ѓоковиќ, тенисе...
Шпанската полиција привела 34 лица, меѓу кои имало и шестмина тенисери...


24FUDBAL.com.mk

Македонија | Вардар против Реал Сосиедад во битка по први бодови во дебитан...
Англија | Жозе Мурињо често знае да прокоментира за некој иако не е пред д...
Македонија | Се чини дека притисокот врз капитенот на второлигашот е голем...
Македонија | Македонскиот првак може да продолжи една лоша низа на шпанскио...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Ова не е ништо особено, освен една секси неодолива снимка со плескање по задникот...
Девојката што „медитира“ во зеленилото изгледа како свежо набрано цвеќе, спремно за н...
Сара Сејферт е неодолива, односно нејзиниот тверк е неодолив, која дефинитивно знае к...