Среда, 10 Јануари 2018 17:25 Фудбал
Абидал за битката со ракот: Знаете што ми рече Меси?

Шпанија | Ерик Абидал со медиумите од Франција разговараше за голготата која ја помина откако му беше дијагностициран рак на црниот дроб, вели дека болеста силно ги погодила и соиграчите кои го замолиле да не им испраќа видеа...Левиот бек во 2011 доби лоши вести, поточно дека боледува рак и мораше веднаш да замине на операција. Следната година одново беше „под нож“, овој пат за трансплатација на црн дроб.

Ерик Абидал ја победи болеста и успеа да се врати во дресот на Барселона, но тој повеќе не беше истиот фудбалер, и по кратка авантура во Монако и Олимпијакос реши да се пензионира.

Французинот сега откри повеќе детали за периодот кога бил надвор од стројот.

„Чувствував болка која ќе ја паметам целиот живот, не можев да ја поднесам” – вели Абидал. „Кога докторот ми кажа дека ќе правам втора операција бев среќен! Не би сакал никој да страда на ваков начин”.

Тој исто така раскажа и една епизода со Лео Меси, и тоа како целиот тим бил погоден од она што му се случувало.

„Бев многу слаб, и пред еден натпревар направив видео за момците со цел да ги развеселам, им кажав да не се грижат бидејќи се уште се држам и сум тука. Знаeте што ми кажа Меси? Повеќе не ни испраќај вакви видеа, не боли многу. Не гледав така на работите, им велев дека само ги охрабрувам, а тие ми кажаа дека кога ме гледале мене како да гледале мртовец и биле многу вознемирени”.

Ерик Абидал исто така открива дека плачел кога Тјери Анри дошол да го посети во болница.

Извор: 24FUDBAL.com.mk

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Australia Open започнува средината на јануари, а Новак Џоковиќ сеуште не закрепнал це...
Новак Ѓоковиќ официјално изјави дека нема да игра тенис до крајот на оваа година...
Искусната Американка не може да ја спречи ниту седмиот месец од бременоста да се одмо...
Македонија | Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги одликуваше чле...
Македонија | Ракометниот клуб Вардар со победа од 24 - 23 над фаворизираниот фрнацу...
Поради големи проблеми на компанијата Uniklo што го спонзорира Новак Ѓоковиќ, тенисе...


24FUDBAL.com.mk

Останато | Легендарниот бразилски фудбалер ја завршува својата кариера на 3...
Англија | Ерменецот се поизвесно е дека ќе го напушти Манчестер јунајтед, ...
Англија | Санчез си заминува, Обамејанг доаѓа, опцијата Мхитарјан се уште е...
Останато | Хрватските хулигани наводно признале вина, ги чека краткорочна з...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Дамите во Рио се секогаш најубави и најзгодни... со големи облини... но овие се муск...
Бразилките се најпознатите жени во светот со убави облини и најдобрите тела...
Внимавајте да не избие пожар од видеото одоздола... со најсексапилните порно актерки ...