Четврток, 15 Јуни 2017 08:32 Технологија
Евтини соларни панели од хартија
Соларните панели од хартија би можеле да бидат иднината на електричната енергија...Истражувачи во Австралија креирале тенки соларни панели, составени од специјално соларно мастило, што може да спроведува електриците и да се печати директно на пластика.

Пластиката е многу флексибилна и силна, што може да се намотува на цевка и потоа едноставно да се размота и да се постави на лежиштето. Соларниве панели, што е многу важно, се ценовно дозволиви, т.е. чинат 10 долари од метар квадратен.

Видеото не можевме да го прикачиме овде, но можѓе да го погледнете како изгледа соларниот панел на овој линк.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

PayPal постигна договор со Visa, со што му е овозможено издавање на дебитни картички ...
HMD Global исфрли нова слика од осмицата...
Дени Клауд од Кралскиот универзитет за уметност, направила додаток за раце под името ...
Луј Витон ја претстави линијата на смарт часовници Tambour Horizon...
Amabrush четката за заби сама и автоматски ви ги мие забите...
Ретко размислуваме колку сме зависни од технологијата во денешно време...


24FUDBAL.com.mk

Италија | Голманот на Милан, Џиџо Донарума вели дека сака да го имитира и д...
Англија | Манчестер јунајтед со 2-0 го победи Манчестер Сити во првиот меѓ...
Англија | Барселона понудила фантастични 80 милиони евра за Филипе Кутињо,...
Македонија | Соблекувалната на Шкендија ечеше по ремито со Хелсинки во Фин...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Манекенката Нера сака да ви демонстрира дека сите треба да си го сакаме телото, без р...
Венди го демонстрира своето секси тело на плажа...
Мрежата на Венди не би била секси сама по себе, доколку не би била навлечена на телот...