Вторник, 03 Октомври 2017 07:24 Технологија
Наскоро мини реплика на Commodore 64
Commodore 64 се појави во 1982 година...тогаш беше јасно дека се работи за компјутер што ќе биде обележје за еда цела ера и историјата воопшто. Commodore 64 во 80 те години беше поим, синоним, култ, мит.

Во последните неколку године е во мода ретростилот, т.е. враќањет во историјата, затоа германската компанија Koch Media најави дека на почетокот на 2018 година на пазарот ќе се појави реплика од компјутерот Commodore 64! Според димензиите ќе биде за 50% помал од оригиналниот Commodore 64, но во иднина ќе ја пласираат и оригиналнат ареплика со оригинал големина.

C64 Mini, ќе има HDMI излез, два џосјтика и стандардна USB тастатура.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

На Facebook страницата Skech ART е објавено видео на кое од обичен iPhone е направено...
Куќите што изгледаат како куполи, би можеле да се покажат револуционерни на подрачјат...
Microsoft сака да направи вработените да се чувствуваат како да се дома...
Се уште има мал број на електрични автомобили на патиштата, но ете, пазарот веќе се п...
Apple минатиот месец ги објави iPhone 8 и iPhone 8 Plus...
Вредноста на криптовалутите во последните неколку месеци драстично порасна...


24FUDBAL.com.mk

Македонија | Вардар против Реал Сосиедад во битка по први бодови во дебитан...
Англија | Жозе Мурињо често знае да прокоментира за некој иако не е пред д...
Македонија | Се чини дека притисокот врз капитенот на второлигашот е голем...
Македонија | Македонскиот првак може да продолжи една лоша низа на шпанскио...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Ова не е ништо особено, освен една секси неодолива снимка со плескање по задникот...
Девојката што „медитира“ во зеленилото изгледа како свежо набрано цвеќе, спремно за н...
Сара Сејферт е неодолива, односно нејзиниот тверк е неодолив, која дефинитивно знае к...