Петок, 01 Декември 2017 18:03 Технологија
Постои ли зависност од интернет
Дали сте размислувале некогаш дали сме зависни од интернет...Секој скрола постојано на својот смартфон или на десктоп компјутерот, од кои дефинитивно не можеме да се разделиме. Следствено на тоа, постои ли нешто како зависност од интернет? Официјално, не. Медицинските професионалци дебатираат на оваа тема уште од средината на 90-тите години за да утврдат дали оваа зависност спаѓа во семејството на ментални нарушувања.

Се смета дека за некои луѓе играњето игри онлајн предизвикува промени во мозокот на ист начин како и кај зависниците од дрога. Сепак, уште нема доволно докази за да може зависноста од интернет да се прогласи како ментално нарушување, или некој друг вид на нарушување.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Huawei има технологија со вештачка интелигенција за автономни возила...
Илон Маск планира до 2019 година да ја реализира програмата со лансирање на 12.000 са...
Samsung Galaxy S9 сега е во фокусот на вниманието, за кого се објавени неофицијални с...
Се повеќе низ светот се извршува плаќањето преку телефонот...
Tesla Inc. доживеал хакерски напад во компјутерите на компанијата...
Целосно новиот E-PACE е првиот компактен СУВ на Jaguar...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...