ВИЦ

Отишол Мујо во Америка и зел стан под кирија незнаејќи дека во него има глувци.
Почнал да размислува да му се јави на газдата и да се жали, ама проблемот е во тоа што не знае англиски.
На крајот му се јавил и му вика:

- Хелоу!
- Хелоу, одговара газдата.
- Том и Џери! Ду ју ноу?
- Јес, ај ноу... (збунето одговара газдата)
- Епа Џери!

ТОП ВИДЕО

Не обидувајте се да го правите ова дома, чеканот и батерија од мобилен претставуваат експлозивна комбинација...

ДЕВОЈКА НА ДЕНОТ

Сабота, 14 Април 2012 14:46 Здравје
Кофеинот и спортот го намалуваат ризикот од рак на кожа?

Новата студија која американските професионалци ја спровеле на глувчиња тврди дека кофеинот и вежбањето можат да го намалат ризикот за рак на кожата предизвикан од изложување на сонцето.

Доктор Јао Пинг Лу, вонреден професор за истражување во областа на хемиска биологија, неодамна го претстави своето откритие со зборовите дека „смета дека новите сознанија можат да се применат на луѓето и дека предвидува дека човештвото ќе има корист од тие комбинирани третмани“.

Лу и неговиоте колеги пронашле докази кои наведуваат на заклучок дека таложењето на масти и развојот на тумор се поврзани, како и дека вежбањето во комбинација со кофеин може не само да го спречи ракот на кожата, туку и процесите врзани за други видови рак кои се препишуваат на дебелоста.

Тие проучувале како кофеинот и вежбањето влијаат на глувчињата кои се одгледувани со висок ризик од рак на кожата.

Претходните студии покажале дека глувчињата на кои им е или дозволено да конзумираат кофеин или да вежбаат на тркало за вежбање имале помал број на случаи на рак на кожата.

Истражувачите глувчињата ги изложиле на ултравиолетово зрачење, компонента на сончевата светлина која предизвикува рак на кожата, а потоа ги поделиле во четири групи. Едната група глувчиња имала обична вода и немала тркало за вежбање (контролна група), другата група имала вода помешана со кофеин и немала тркало за вежбање, третата имала обична вода и тркало за вежбање, а четвртата вода помешана со кофеин и тркало за вежбање.

По 14 недели третман, истражувачите утврдиле дека бројот на немеланомни тумори во групата со кофеин и вежбање е помала за 62% во однос на контролната група.

Поголемиот број од овие тумори исто така се намалени за 85% во однос на оние кај контролната група. Резултатите покажале дека и кофеинот и вежбањето подеднакво имаат позитивен ефект, но во помала мерка отколку кога кофеинот и вежбањето се комбинираат.

Во споредба со контролната група (без кофеин и вежбање), дошло до 27% помалку активности на туморот и намалување на туморот за 61% во групата со кофеин без вежбање, а до 35% помалку активност на туморот и намалување на големината на туморот од 70% кај групата со вежбање без кофеин.

Во наредната фаза на експериментот, истражувачите ги хранеле глувчињата со храна богата со омега-6 масни киселини и го следиле ефектот на кофеинот без вежбање.

Истражувачите при тоа утврдиле дека кај групата со кофеин и вежбање дошло до големо намалување на мастите и преку 90% помало ниво на маркерот за ризични процеси, а развојот и големината на туморот исто така се намалени.

Истражувачите тврдат дека постои врска меѓу мастите, ризичните процеси и ракот - масното ткиво лачи соединенија кои доведуваат до ризични процеси, така што помалку масти подразбира и помалку ризични процеси.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Чистењето на ушите со стапчиња може да биде потенцијално опасно...
Без разлика дали ве чека важен ден на работа или заглавивте синоќа на излегување, ...
Најважно е редовното миење на заби и устата за одржување на хигиена на устата...
Ви даваме совети како да се спречите самите себеси да не ја прекинете диетата за д...
Џули Бети од Сомерсет има 50 години и имала исклучително висок крвен притисок како ...
Штом гледаме лубеници на продажба, значи дека дошло летото, што значи дека ова боже...

24FUDBAL.com.mk

Потпретседателот на Милан, Адриано Галијани изјави дека Балотели со сигур...
Петр Чех е свесен дека со доаѓањето на Куртоа неговата позиција во Челзи...
Артуро Видал вели дека не знае дали и следната сезона ќе го носи дресот ...
Жозе Мурињо потврди дека посакува да го врати Дидие Дрогба на Стемфорд Б...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2
Inflate Us 2

Hot & Sexy

Верувајте дека нема да можете да и одолеете на нејзините бујни гради и секси поглед...
Ана Болдвин е одлична секси домаќинка, кога ќе го погледнете видеото веднаш би поса...
Катја Самбука (23) освоила Оскар во Порто, Португалија, за најдобра изведба на анал...