ВИЦ

Оди педерот во продавница и му вика на продавачот да му завитка од саламата едно подолго парче
Продавачот го прашува подебелото или потенкото
Педерот: Подебелото
Продавачот: Да ти ја исецка саламата или цела ќе ја носиш?
Педерот: Добро бе мајкаму стара, газот не ми е на жетони!

ТОП ВИДЕО

Сакајќи да биде оригинална, оваа девојка се качила на коњ и се полила со кофа вода, а тоа што следува погледнете го на видеото...

ДЕВОЈКА НА ДЕНОТ

Понеделник, 30 Септември 2013 12:50 Здравје
Народни рецепти против кашлица

Со доаѓањето на есента, обично не напаѓаат непријатни настинки. Во пресрет на ладните денови ќе ви понудиме неколку народни рецепти, со кои ќе и се спротивставите на силната кашлица...

- Сварете листови од подбел и пијте ги како чај.

- Кашлица кај пушач - корени од слез се варат во млеко. Пијте по 1 чаша неколку пати на ден.

- Во текот на 1 недела пијте чај од ленено семе.

- Кашлица кај дете - 100 гр. мед и 100 гр. свежо масло се мешаат со 1 пакетче ванила. Се зема три пати по 1 лажичка.

- Силна кашлица - 4 ореви во лушпа, 1 лажица цвет од боз, 1 лажица мед се варат во половина литар вода. Болниот да пие по една лажица 3 пати на ден.

- Напорна кашлица кај возрасен - Смола од бела цреша голема колку орев, се вари во 1 литар вода. Се цеди и кон водата се додава 200 гр мед, 3 зрна каранфилче и на врвот од ножот исиод. Се зема по 1 лажица наутро и навечер на гладно.

- Земајте ги сувите лушпи на 10 главици кромид и сварете ги во вода исто како да варите чај. Исцедете ја водата во цедилка и во неа ставете 1/2кг. мед, 1-2 лажички мелени синап и 1-2 лажички ленено семе. Земајте по 1 лажичка од оваа смеса 3 пати дневно: наутро, напладне и навечер.

- За силна кашлица земете и изрендајте црна ротквица. Потоа исцедете ја убаво и секоја вечер пијте по една чашка за кафе.

- Против кашлица исто така се препорачува и чај од мајчина душица, бел и жолт ајдучка трева и зелени листови од јагода.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Најпопуларната сестра од сите Кардашианки напорно вежба во теретана речиси секој де...
Семките од тиква веќе илјадници години се користат за медицински цели, затоа што пр...
Овој прибор за јадење е одлично помагало за разубавување, откријте како можете да г...
Ако немате доволно мотивација да вежбате на отворен простор, овие девојки од Instag...
Овој зелен пијалок лесно се подготвува, поради кој метаболизмот ќе ви биде крајно б...
Најверојатно смислувате безброј изговори за да го избегнете трчањето...

24FUDBAL.com.mk

Радамел Фалкао е задоволен од трансферот во Манчестер Јунајтед, Колумбие...
Вчера на полноќ заврши летниот преоден рок во кој клубовите од Премиер л...
Џакомо Бонавентура се пресели од Аталанта во Милан за сума од 7 милиони ...
Далеј Блинд е нов фудбалер на Манчестер Јунајтед, Црвени Ѓаволи за овој т...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2
Inflate Us 2

Hot & Sexy

Спортската девојка се пресоблече во спортска облека додека се подготвуваше за трчањ...
Самиот факт што Лејла Лучијано е фитнес манекенка, кажува дека ќе го привлече вашио...
Досега видовме секакви девојки, само уште овој креативен потег не сме го виделе. Са...