Понеделник, 12 Јуни 2017 09:42 Здравје
Како да знаете дека телото ви е под стрес
Хроничниот стрес најчесто тивко и постојано влијае врз нашиот организам...Научете да ги препознаете симптомите што не предупредуваат кога е време за промена на начинот на живеење. Ако сте изморени без оглед на тоа дали редовно спиете и колку спиете, тогаш значи дека телото ви е под стрес, и тоа ви е доказ број еден. Ако се будите наутро многу тешко, значи дека поради долготрајниот стрес, надбубрежната жлезда не качи доволно хормон кортизол навремено, кој наутро обично го стимулира создавањето на енергија во нашето тело и ни помага да се разбудиме.

Хроничниот стрес доведува до дисбаланс во количината на електролити во телото, па затоа имаме и многу малку потреба за нешто солено.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

На комарците им нема крај во летните месеци...
Експертите велат дека лубеницата мора да се остава на собна температура...
Направете си леден чај за прочистување на организмот во телото...
Ќерката на Бил Конер починала во несреќа...
Двајцата родители вежбаат јога, додека нивното дете си игра околу нив...
Џејкоб Барнет е пример за дете, кое со прогноза од докторите дека нема да проговори, ...


24FUDBAL.com.mk

Италија | Голманот на Милан, Џиџо Донарума вели дека сака да го имитира и д...
Англија | Манчестер јунајтед со 2-0 го победи Манчестер Сити во првиот меѓ...
Англија | Барселона понудила фантастични 80 милиони евра за Филипе Кутињо,...
Македонија | Соблекувалната на Шкендија ечеше по ремито со Хелсинки во Фин...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Манекенката Нера сака да ви демонстрира дека сите треба да си го сакаме телото, без р...
Венди го демонстрира своето секси тело на плажа...
Мрежата на Венди не би била секси сама по себе, доколку не би била навлечена на телот...