ВИЦ

Разговараат двајца полицајци:
- Вчера купив четка за тоалет.
- И каква е?
- Па незнам, некако повеќе сакам тоалетна хартија.

ТОП ВИДЕО

Горан Миланов од Струмица се снимал на работното место во Швајцарија и преку шеги кажува за работата и животот таму...

ДЕВОЈКА НА ДЕНОТ

Петок, 16 Јуни 2017 19:27 Здравје
Како да знаете дека имате недостаток на јод?
Јод се користело порано за лекување и превенција на многу болести...Со појавата на лекови и нивното рекламирање, јодот влегол во втор план, а всушност е многу лековит. Јодот го има во секоја храна и тој е главниот фактор при работата на тироидната жлезда, која без него не може да функционира. Со неправилна работа на тироидната жлезда, доаѓа до дисфункција на целиот организам. За да создава хормони кои го регулираат метаболизмот и управуваат со растот и развојот, на тироидната жлезда и е потребен јод.

Телото ни испраќа сигнали дека му недостасува јод кога ни е сува кожата, кога ни е слаба и кршлива косата, кога немаме концентрација и памтење, недостаток на енергија, умор и депресија. Сето тоа може да се спречи со јод.

За секојдневна потреба, потребни ни се 150 – 300 микрограми на јод во зависност од нашата возраст, а најпознат извор на јод се морската риба и алгите, лукот, спанаќ, тиквички и минерална вода богата со природен раствор од јод.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Јапонците се познати по секакви иновации, но и по древните техники што го олеснуваат ...
За некои тоа е незамисливо, особено ако практикуваме романтика и водење љубов навечер...
Вирсавија Борун изгледа како и секое 7 годишно девојче, сака да игра, да црта и сака ...
Кога киваме или кашламе, а притоа не ги покриваме устата и носот, правиме грешка со ш...
Носните влакна ги мачат и мажите и жените, а секој има свој метод за борба против нив...
Од бактериите мора многу да се чуваме, затоа експертите не предупредуваат дека мора ...


24FUDBAL.com.mk

Англија | На гостувањето кај Саутемптон, Жозе Мурињо беше исклучен во фини...
Македонија | Илија Несторовски одново е херојот на Палермо, Македонецот со...
Италија | Илија Несторовски и Палермо вечерва имаа специјална поддршка, пр...
Англија | Александре Лаказет беше херојот на „Топчиите“ на дуелот со ВБА, ...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Кејти преку црно-белата призма од леќата на професионалниот камерман успева да се про...
Кристета е згодна русокоса девојка, која дефинитивно знае како да позира, а згора на ...
Цревото за брзо пиење пиво ќе ви помогне многу, а Менди со своето секси тело ќе ви де...