Петок, 16 Јуни 2017 19:27 Здравје
Како да знаете дека имате недостаток на јод?
Јод се користело порано за лекување и превенција на многу болести...Со појавата на лекови и нивното рекламирање, јодот влегол во втор план, а всушност е многу лековит. Јодот го има во секоја храна и тој е главниот фактор при работата на тироидната жлезда, која без него не може да функционира. Со неправилна работа на тироидната жлезда, доаѓа до дисфункција на целиот организам. За да создава хормони кои го регулираат метаболизмот и управуваат со растот и развојот, на тироидната жлезда и е потребен јод.

Телото ни испраќа сигнали дека му недостасува јод кога ни е сува кожата, кога ни е слаба и кршлива косата, кога немаме концентрација и памтење, недостаток на енергија, умор и депресија. Сето тоа може да се спречи со јод.

За секојдневна потреба, потребни ни се 150 – 300 микрограми на јод во зависност од нашата возраст, а најпознат извор на јод се морската риба и алгите, лукот, спанаќ, тиквички и минерална вода богата со природен раствор од јод.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

На комарците им нема крај во летните месеци...
Експертите велат дека лубеницата мора да се остава на собна температура...
Направете си леден чај за прочистување на организмот во телото...
Ќерката на Бил Конер починала во несреќа...
Двајцата родители вежбаат јога, додека нивното дете си игра околу нив...
Џејкоб Барнет е пример за дете, кое со прогноза од докторите дека нема да проговори, ...


24FUDBAL.com.mk

Италија | Голманот на Милан, Џиџо Донарума вели дека сака да го имитира и д...
Англија | Манчестер јунајтед со 2-0 го победи Манчестер Сити во првиот меѓ...
Англија | Барселона понудила фантастични 80 милиони евра за Филипе Кутињо,...
Македонија | Соблекувалната на Шкендија ечеше по ремито со Хелсинки во Фин...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Манекенката Нера сака да ви демонстрира дека сите треба да си го сакаме телото, без р...
Венди го демонстрира своето секси тело на плажа...
Мрежата на Венди не би била секси сама по себе, доколку не би била навлечена на телот...