Четврток, 10 Август 2017 19:36 Здравје
Зошто не смееме да го подгреваме спанаќот?
Спанаќот е еден од најздравите јадења, но мора да се води сметка како се подготвува...Знаете ли дека спанаќот е зеленчук што НЕ СМЕЕ да се подгрева?

Спанаќот содржи ниско количество на нитрати, кои ги апсорбира од земјата преку коренот. Кога спанаќот стои одредено време, особено ако е претходно термички обработен, количината на нитрати се зголемува, кои во процесот на варење се претвараат во нитрити. Тие се опасни затоа што во организмот се спојуваат со амините и создаваат канцерогени споеви, кои ги нарекуваме нитрозоамини, објаснуваат експертите.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Сите знаеме дека мозолчињата на лицето не смеат да се стискаат...
Отпушокот од цигари е најчесто фрлан отпад во цел свет...
Морската сол е природна и здрава, и има тераписки својства...
Во текот на летото сонцето може лесно да не изгори, затоа мора да бараме лек...
Спанаќот е еден од најздравите јадења, но мора да се води сметка како се подготвува.....
Здравјето на очите е многу важно, затоа мора да се чувате и редовно да одите на лекар...


24FUDBAL.com.mk

Шпанија | Медиумите од Шпанија пренесуваат дека Барселона по двата неуспеш...
Македонија | Вечерва фудбалерите на Шкендија ќе истрчаат на „Сан Сиро“ на ...
Шпанија | „Светците“ се огласија на социјалните мрежи доцна во ноќта и го и...
Македонија | Вечерва со почеток од 20 часот Вардар го започнува двобојот с...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Јулија снимала видео во црно бела боја за да не потсети дека треба малку да обрнеме ...
Керолајн го оптегнува и го разголува своето секси тело на житните полиња...
Дизајнерот Адам Сакс одбрал супер секси девојка и почнал да ги дизајнира нејзините би...