Четврток, 11 Јануари 2018 20:42 Здравје
Покачена телесна температура - Како да ја намалите

Ситуација во која не се препорачува намалување на покачена температура со лекови...


Со доаѓањето на зимата се зголемува бројот на заболени од настинки,воспаленија и инфекции предизвикани од вируси и бактерии,а честопати се придружувани со покачена температура,која би требало да се намалува со лекови кога ќе достигне 38,5 целзиусови степени.

За температури не повисоки од 37,8 степени лекарите не препорачуваат лекови,бидејќи болест која е причинител на треската може да се продолжи.Високата телесна температура обично се намалува со лекови како парацетамол,бруфен или слични аналгетици и антипиретици,а секоако помага и ставање на млаки облоги и туширање со млака вода.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Џесика изгледа одлично за нејзината возраст и има дури седум деца...
Kaшичките за бебиња од јагода и малина во јаболко...
Луѓето се повеќе бараат природни начини на лекување за своите здравствени проблеми...
Многу едноставно решение за потемнета кожа...
Третман фокусиран на емоционална и духовна благосостојба...
Актерката го пие ова смути секое утро,а килограмите се топат...


24FUDBAL.com.mk

Македонија | И натаму е неизвесна иднината на нашиот репрезентативец...
Италија | Тимот од Милано го „тресе“ италијанската полиција, се бараат фин...
Англија | Ерменецот се чини дека се збогуваше со своите соиграчи од „Олд Тр...
Германија | Искусниот стратег од клупата на Баерн Минхен критички настроен...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Џејлајн е царица на сите задници со својата позадина и бразилска градба...
Сексапилната руска докторка влезе кај пациентот и веројатно сакаше да го мотивира да...
Мис Велнес убавиците позираат со нивните големи и совршени облини на плажа...