Среда, 31 Јануари 2018 16:44 Здравје
Што ќе се случи ако го масирате показалецот 60 секунди?

Со триењето на прстите на рацете може да се прекине одредена телесна болка...


Јапонската древна медицина вели дека секој прст е поврзан со одреден орган во телото и дека со тоа се отстрануваат одредени тегоби од телото.

1.    Палецот е поврзан со срцето и плуќата. Кога срцето ви чуја премногу силно или се задишувате и останувате без воздух, масирајте го овој прст.

2.    Показалецот е поврзан со бубрезите и меурот. Масирајте кога имате запек или дијареа, слезина или желудникот.

3.    Средниот прст е поврзан со жолчната вреќа и црниот дроб - за несоница, мигрена или мачнина за време на патување.

4.    Четвртиот прст е поврзан со дебелото црево - за главоболка, мигрена и болки во вратот.

5.    Малиот прст е поврзан со тенкото црево - масирајте кога имате нервоза и потешкотии.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Експерти од Белгија дошле до заклучок како да ги натераат децата да јадат зеленчук...
Брена Хакаби почнала со сноубординг кога лекарите и ампутирале нога...
Диетите се веќе непотребни, затоа што има други и подобри начини за начин на живеење....
Одржувањето на куќата никога не е лесна и едноставна работа...
Јадете повеќе зеленчук, постојано го слушаме тоа од личните тренери и лекарите...
Сигурно веќе сте забележале дека на мажите рацете им се потопли зимата отколку на жен...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...