Среда, 28 Мај 2014 10:20 Македонија
Македонија како културно и духовно јадро на европската цивилизација, Св. Кирил и Методија

„Ако ги запрашаш грчките книжевници, зборувајќи: Кој ви ги создал буквите, или ви ги превел книгите, или во кое време? - ретко од нив тоа го знаат...
 


Но ако ги запрашаш словенските книжевници, зборувајќи: Кој ви ја создал азбуката и ви ги превел книгите? - сите знаат и ќе одговорат: Св. Константин филозоф наречен Кирил, тој ни ја создаде азбуката и ни ги преведе книгите и брат му Методија“.

Овој краток документарен филм кој што е дел од циклусот наречен „Македонија духовно и културно јадро на европската цивилизација“, ни говори за сесловенските просветители, солунските браќа св. Кирил и св. Методија, основоположниците и втемелувачите на словенската писменост, култура и литература. Ни говори за историските прилики кога ти се појавиле, нивната мисионерска дејност и создавањето на словенската азбука.

Автор: Митко Грковски

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Новата кампања на Kickstarter на Калин и Петар е за интернационализација на прирачник...
Холандскиот дизајнер и полиглот Воутер Кордувенер, го сретнал македонскиот турист Зор...
Снежната идила изгледа совршено кога се снима од птичја перспектива...
Тиквешкото Езеро во Македонија е митско место според своите вредности...
Наташа Алексовска има 37 години, родена е и живее во Куманово...
Со читање на Хаику поезија заедно со Искра Донева, ќе има забава, дружење и позитивна...


24FUDBAL.com.mk

Останато | Легендарниот бразилски фудбалер ја завршува својата кариера на 3...
Англија | Ерменецот се поизвесно е дека ќе го напушти Манчестер јунајтед, ...
Англија | Санчез си заминува, Обамејанг доаѓа, опцијата Мхитарјан се уште е...
Останато | Хрватските хулигани наводно признале вина, ги чека краткорочна з...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Дамите во Рио се секогаш најубави и најзгодни... со големи облини... но овие се муск...
Бразилките се најпознатите жени во светот со убави облини и најдобрите тела...
Внимавајте да не избие пожар од видеото одоздола... со најсексапилните порно актерки ...