Четврток, 12 Ноември 2015 12:19 Македонија
Најпопуларни имиња во светот и Македонија

Според светската статистика, Софија е најчестото женско име на светот...Лаура Вартерберг од страницата Babynamewizard.com собрала информации за најчестото женско име. Во дури 9 земји Софија било на прво место, а во други 2- земји било на второ и трето место. Името не е поврзано со религијата и застапено е кај христијаните и муслиманите.

Во Македонија според Заводот за статистика, најчести имиња се Александар и Марија, односно кај секои 100 мажи Македонци, има по двајца што се викаат Александар. Вкупно 23.510 Македонци се викаат Александар, а кај женските најчесто е името Марија. Од вкупно 1.027.868 жени, дури 21.364 се викаат Марија. Тоа значи дека во секои 50 жени во земјава, една се вика Марија.

На списокот од најпопуларни машки имиња, во топ десет спаѓаат: Зоран, Никола, Горан, Драган, Дејан, Петар, Игор, Илија и Стефан.

Во топ 10 женски имиња после Марија, се: Елена, Билјана, Весна, Снежана, Виолета, Александра, Сузана, Катерина и Ивана.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Новата кампања на Kickstarter на Калин и Петар е за интернационализација на прирачник...
Холандскиот дизајнер и полиглот Воутер Кордувенер, го сретнал македонскиот турист Зор...
Снежната идила изгледа совршено кога се снима од птичја перспектива...
Тиквешкото Езеро во Македонија е митско место според своите вредности...
Наташа Алексовска има 37 години, родена е и живее во Куманово...
Со читање на Хаику поезија заедно со Искра Донева, ќе има забава, дружење и позитивна...


24FUDBAL.com.mk

Останато | Легендарниот бразилски фудбалер ја завршува својата кариера на 3...
Англија | Ерменецот се поизвесно е дека ќе го напушти Манчестер јунајтед, ...
Англија | Санчез си заминува, Обамејанг доаѓа, опцијата Мхитарјан се уште е...
Останато | Хрватските хулигани наводно признале вина, ги чека краткорочна з...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Дамите во Рио се секогаш најубави и најзгодни... со големи облини... но овие се муск...
Бразилките се најпознатите жени во светот со убави облини и најдобрите тела...
Внимавајте да не избие пожар од видеото одоздола... со најсексапилните порно актерки ...