Понеделник, 22 Јануари 2018 18:52 Наука
Научниците: За 2 века нема да има живи суштества

Американските и британските научници до Националната академија на науки во САД тврдат дека животот на Земјата ќе стане неповолен за човекот и другите цицачи...Луѓето исфрлаат огромни количини на издувни гасови во вселената, што на крај доведува до неминовни промени на климата. Се прогнозира дека за 200 години на Земјата нема да останат живи суштества, оти условите за живот ќе станат неподносливи.

Човештвото не може да живее во таква средина и веднаш ќе исчезне, пишува во официјалното соопштение на експерти за Националната академија на науки во САД. Нешто порано британскиот научник Стивен Хокинг предупреди дека за 100 години на Земјата поради глобално затоплување ќе бидат загадени сите водени површини.

На пример, на Венера пред 4.5 милиони години постоела течност, но поради промени на климата таа исчезнала и планетата станала безживотна. Научниците наведоа и други причини поради кои ќе исчезне цивилизацијата. Меѓу нив се нуклеарна зима, која може да почне поради војна, епидемии, судир на Земјата со астероиди, па дури можеби и напад на вештачка интелигенција, тврдат научниците.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Археолозите откриле остатоци од 60.000 градби во Гватемала...
Вселенскиот телескоп Chandra X-Ray Observatory на НАСА открива дека е забележан прв ...
Преходно информиравме за феноменот со полната месечина...
Китовите се познати по добро развиените комуникациски вештини...
Претходно пишувавме за феноменот за Крвава месечина...
Верувале или не, претходната недела пристигна селфи од Марс на Земјата...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...