Wednesday, 10 August 2016 11:33 Фудбал

Лига на Шампиони | Со голови во финишот од регуларниот дел и продолженијата Реал Мадрид дојде до победа од 3-2 против Севиља и го освои Европскиот Супер куп...

Финишот од натпреварот беше кобен за Севиља, Реал Мадрид најпрво израмни на 2-2 во 93. минута, а потоа во финишот од продолженијата дојде до победа.

Натпреварот беше отворен со спектакуларен гол на Сенсио во 21. минута за водство на Реал Мадрид од 1-0.

Пред крајот на првиот дел Севиља го изедначи резултатот преку Вазкез, а во 72. минута преку Конопјанка од пенал поведоа со 2-1.

Кога се чинеше дека ќе победат, Серхио Рамос реализира со глава во 93. минута за изедначување на 2-2. Натпреварот отиде во пенали.

Како се ближеше натпреварот до крајот се веруваше дека пеналите ќе го решаваат победникот, но Карвахал по една одлична соло акција му донесе победа и трофеј на Реал Мадрид.

Да потсетиме, Супер купот на Европа наредната година ќе се одигра во Скопје на арената „Филип Втори“.

Извор: 24FUDBAL.com.mk