Понеделник, 12 Февруари 2018 17:45 Фудбал
Сити го има најскапиот состав

Англија | Интернационалниот центар за спортски студии (CIES) открива дека Манчестер Сити има одвоено рекордни 878 милиони евра за да го изгради својот состав, но судејќи според Евертон и Кристал Палас, не е сè во парите...„Граѓаните“ оваа сезона можат да ја завршат со освојување на четири трофеи, избраниците на Пеп Гвардиола се во игра за Премиерлигата, Лигата на шампионите, ФА Купот и Лига Купот.

Но за ваков историски успех потребни се и историски вложувања, Интернационалниот центар за спортски студии пресметка дека Манчестер Сити потрошил рекордни 878 милиони евра за да го креира овој состав.

На второто место е уште еден голем трошаџија, ПСЖ има инвестирано 805 милиони евра во тимот во кој главна ѕвезда е Нејмар, светки рекордното засилување од 222 милиони евра.

Зад нив се Манчестер јунајтед (со 747 милиони евра) и Барселона (со 725 милиони евра) а во Топ 5 уште се најде и Челси (со 592 милиони евра).

Но дека не е сè во парите доказ се Евертон и Кристал Палас. „Карамелите“ во својот состав имаат инвестирано 365 милиони евра, што е за два милиони повеќе од Баерн Минхен. Успехот и резултатие кои ги бележат двата тима во никој случај не можат да се споредат.

Слична е и компарацијата помеѓу Кристал Палас и Наполи. Клубот од Англија има вложено 225 милиони евра, или 21 милион повеќе од „Наполитанците“. И додека избраниците на Сари се борат за титула во Серија А, Кристал Палас грчевито се бори да обезбеди опстанок во Премиерлигата.

Извор: 24FUDBAL.com.mk

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Australia Open започнува средината на јануари, а Новак Џоковиќ сеуште не закрепнал це...
Новак Ѓоковиќ официјално изјави дека нема да игра тенис до крајот на оваа година...
Искусната Американка не може да ја спречи ниту седмиот месец од бременоста да се одмо...
Македонија | Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги одликуваше чле...
Македонија | Ракометниот клуб Вардар со победа од 24 - 23 над фаворизираниот фрнацу...
Поради големи проблеми на компанијата Uniklo што го спонзорира Новак Ѓоковиќ, тенисе...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...