Sunday, 15 April 2018 20:59 Фудбал

Англија | „Старата Дама“ сигурно чекори кон ново Скудето откако вечерва пред своите фанови стигна до три бода со победа од 3-0 над Сампдорија...

Јувентус не простува, по киксот на Наполи на гостувањето кај Милан, „Старата Дама“ беше сигурна на домашен терен со незгодната Сампдорија, која на првиот натпревар оваа сезона со 3-2 ги совлада „Бјанконерите“.

Најзаслужен за победата од 3-0 е Даглас Коста, кој забележа три асистенции откако влезе од клупата за резерви. Бразилецот доби шанса во 44. минута наместо повредениот Миралем Пјаниќ, веднаш направи разлика и испрати прецизен центаршут во 45. минута за Марио Манџукиќ од пет метри со волеј да бие под пречката за 1-0.

По еден час игра, Коста забележа нова асистенција, Бразилецот одлично го проигра осамениот Хеведес на втората статива за 2-0. Во 75. минута следеше ново шоу на Бразилецот, одлично продре по десната страна и потоа „на тацна“ му додаде на Кедира за 3-0.

Со оваа победа, Јувентус сега има +6 на врвот на табелата.

Извор: 24FUDBAL.com.mk