Четврток, 23 Ноември 2017 09:33 Технологија
Toyota роботот имитира човечки движења

Toyota ја претстави третата генерација на хуманоиден робот T-HR3, кој синхронизирано ги следи човечките движења...T-HR3 е висок 154см и тежок 75кг. Развиен е со цел да се истражуваат можностите за помагање на луѓето во домаќинствата, медицински установи, градилишта, за време на катастрофи, па дури и во вселената.

Човекот може да контролира цело роботско тело за време на користење на MMS системот (Master Maneuvering System), кого го сочинуваат 16 управувачки механизми во столицата, сензори за движење и сила во стапалата со уште 29 управувачки механизми во телото на роботот.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Huawei има технологија со вештачка интелигенција за автономни возила...
Илон Маск планира до 2019 година да ја реализира програмата со лансирање на 12.000 са...
Samsung Galaxy S9 сега е во фокусот на вниманието, за кого се објавени неофицијални с...
Се повеќе низ светот се извршува плаќањето преку телефонот...
Tesla Inc. доживеал хакерски напад во компјутерите на компанијата...
Целосно новиот E-PACE е првиот компактен СУВ на Jaguar...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...