Петок, 12 Јануари 2018 10:03 Технологија
Неовластен пристап до телефонските броеви на корисниците на Facebook

Директно кршење на политиката на Facebook за користење на податоци од огласувачи...Меѓународен тим на експерти откри проблем уште од мај 2017 година,но Facebook го призна тоа дури во декември,со што им плати 5000 долари во склоп на својата програма за откривање грешки во системот.Фактот дека огласувачи можат да дојдат до телефонски броеви на корисници на Facebook е првокласно безбедносно прашање,додека од Facebook тврдат дека никој не ја искористил оваа грешка.

Иако од Facebook се исплатени скоро 1 милион долари за откриени безбедносни слабости,експертите велат дека има и други грешки и пропусти ,особено во програмата поврзана со огласување.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Американскиот гигант Ford го најави новиот модел Mustang Shelby GT500...
Apple за 5 години планира да изгради уште еден кампус во Америка...
Без оглед на тоа дали користите Instagram секојдневно или не, новата опција дефинитив...
Oд Ferrari велат дека се импресионирани од тоа што го прави Tesla, но не би можеле да...
После неколку децении истражување на вселената, околу Земјината орбита се собра голем...
Google веќе со години работи на различни проекти поврзани со уметноста...


24FUDBAL.com.mk

Македонија | И натаму е неизвесна иднината на нашиот репрезентативец...
Италија | Тимот од Милано го „тресе“ италијанската полиција, се бараат фин...
Англија | Ерменецот се чини дека се збогуваше со своите соиграчи од „Олд Тр...
Германија | Искусниот стратег од клупата на Баерн Минхен критички настроен...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Џејлајн е царица на сите задници со својата позадина и бразилска градба...
Сексапилната руска докторка влезе кај пациентот и веројатно сакаше да го мотивира да...
Мис Велнес убавиците позираат со нивните големи и совршени облини на плажа...